Jest nam niezmiernie miło, że wspierają nas takie organizacje i osoby! To oznacza, że JM Rektor AWF myli się nazywając nasz protest „śmiesznym”.
Oddajmy głos tym, którzy rozumieją nasza walkę:
Miastoprojekt
„Oto zrzut ekranu z miejskiego geoportalu, który pokazuje tereny objęte planami miejscowymi w Katowicach. To jednocześnie obraz tego, że urbanistyka w naszym pięknym mieście postawiona jest na głowie: sporządzane są plany, które nie są pilnie potrzebne, natomiast dokumenty priorytetowe nie powstają. Czerwonym kolorem urzędnicy oznaczyli obszary planów uchwalonych – są to w znakomitej większości działki zabudowane, które mogą przekształcić się w niewielkim stopniu. Prace nad planem dla terenów sportowych przy autostradzie – dla dawnych kortów KS Baildon oraz stadionu lekkoatletycznego Akademii Wychowania Fizycznego – są natomiast w zawieszeniu od 5 lat. Właściciel nieruchomości nr 2, GC Investment, został postawiony w stan upadłości, więc losy dalszych działań inwestycyjnych są niepewne. Właściciel nieruchomości nr 1 – wspomniana uczelnia – posiada już decyzję środowiskową pod realizację osiedla mieszkaniowego i zapewne pozyska niebawem decyzję o warunkach zabudowy.
Aktywność planistyczna samorządu jest zaskakująca, dlatego wspieramy protest mieszkańców – STOP betonowaniu AWF. Was też do tego zachęcamy!”
Paweł Jaworski – urbanista
„W dzisiejszym odcinku serialu pt. „Dlaczego potrzebujemy rewolucji urbanistycznej?” występują władze miasta wojewódzkiego w południowej Polsce i lokalnej Akademii Wychowania Fizycznego.
Skarb Państwa przekazuje stadion uczelni, która w 2008 r. remontuje obiekt przy wsparciu dotacji z Unii Europejskiej, Ministerstwa Sportu i miasta. 10 lat później akademia otrzymuje od samorządu kolejną nieruchomość, ponieważ zamierza na niej zrealizować nowy obiekt sportowy, a projekt sponsoruje gmina. Co się dzieje w tym czasie ze starym stadionem? Uczelnia występuje – rektor twierdzi, że za namową prezydenta miasta – o decyzję o warunkach zabudowy dla obiektów mieszkalno-usługowych.
Wersja dla słabszych: uczelnia państwowa otrzymuje od mieszkańców całego kraju obiekt, który remontuje za pieniądze mieszkańców kraju i miasta, później dostaje od mieszkańców miasta drugą nieruchomość i projekt zabudowy sporządzony za ich środki finansowe, a na koniec przygotowuje się do sprzedaży pierwszej działki. W ten sposób może zniknąć największy ogólnodostępny obszar rekreacyjny w śródmieściu.
Kto ma prawo do miasta w tej sytuacji?
Wspieram protest mieszkańców – STOP betonowaniu AWF i Was do tego zachęcam. To nie jest kwestia lokalna: z całych sił trzeba zwalczać obecny system gospodarki przestrzennej, ponieważ zabrnęliśmy w ślepy zaułek. Również w Katowicach„