Ponad 1400 wniosków złożyli mieszkańcy do planu zagospodarowania, który obejmuje stadion AWF, ogródki działkowe i Park Kościuszki. A wiemy, że to z pewnością nie jest liczba ostateczna – sporo wniosków wysłaliście elektronicznie lub osobiście dostarczaliście do UM. 
To rekordowa liczba wniosków do MPZP w historii planowania przestrzennego miasta! 
Serdecznie Wam dziękujemy za to zaangażowanie! 

To pokazuje, że los tej części miasta leży na sercu wielu katowiczanom, których łączy wspólna wizja miasta przyjaznego mieszkańcom. Mamy nadzieję, że wszystkie wniesione postulaty zostaną uwzględnione, a plan zostanie opracowany bez opóźnień .

Serdecznie dziękujemy również przemiłej Pani z biura podawczego Wydziału Planowania Przestrzennego UM, która zawsze z uśmiechem i życzliwością przyjmowała wszystkie wnioski (a musi je jeszcze zeskanować i wprowadzić do systemu). Naprawdę doceniamy jej pracę!

W którym miejscu jesteśmy?

  • Trwają prace nad planem miejscowym. To proces długotrwały (ściśle określony Ustawą) – dlatego przygotowaliśmy dla Was infografikę, jak przebiega taki proces i w którym miejscu się znajdujemy. Wnioski do planu, które tak licznie złożyliście, będą teraz rozpatrywane przez Prezydenta miasta. Po stworzeniu koncepcji planu z pewnością będą odbywać się konsultacje społeczne. Kiedy i gdzie poinformujemy Was z wyprzedzeniem.
  • Właściciel działki po kortach złożył (tuż po przystąpieniu do prac nad planem) wniosek o wydanie WZ. Decyzja w tej sprawie nie zapadła i cały czas toczy się postępowanie.Wydanie warunków zabudowy ( WZ) bardzo skomplikowałoby pracę nad planem dla tego i okolicznych terenów.
    Urząd Miasta może wstrzymać wydanie decyzji o WZ, z uwagi na rozpoczęcie prac nad planem, ale nie dłużej niż przez 9 m-cy. Może też opracowywać MPZP w częściach, tak by przed upływem tych 9 miesięcy uchwalić priorytetowo plan dla ściśle wydzielonego terenu, co spowodowało by bezzasadność wniosku o WZ. Może, ale czy tak uczyni ? 

Errata do Nasze Katowice

W gazetce Nasze Katowice ukazała się wzmianka o stadionie AWF i kortach. Uściślamy, bo informacje medialne powinny być rzetelne.

Legenda: WZ– warunki zabudowy; MPZP– miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego; AWF – Akademia Wychowania Fizycznego

  1. cyt. „Nieprawdą jest, że miasto sprzedało na rzecz dewelopera działkę”

    Odpowiedź gazetki jest nieścisła. W tytule napisano o działce, a w odpowiedzi pojawiają się 2 działki. 
    To prawda, że żadnej z działek miasto BEZPOŚREDNIO nie sprzedało i że teren stadionu przy ul. Kościuszki należy do uczelni AWF, a teren kortów przy Astrów do spółki K89 z grupy Opal (reprezentowanej przez prezesa K. Miklis).
    Jednak AWF nabyła w 2005 r. prawa własności gruntu będącego własnością Skarbu Państwa na mocy ustawy „uwłaszczeniowej” z 27.07. 2005 r. Co do terenu kortów – po raz pierwszy sprzedano go deweloperowi w 2011 r. za bardzo niewielkie pieniądze. Miasto nie skorzystało wówczas z prawa pierwokupu, żeby uratować korty. Deweloper zburzył korty wraz z zabytkowym budynkiem w 2013 r. Wkrótce potem splajtował. Kilka lat działka znajdowała się w rękach Syndyka masy upadłościowej. Miasto nadal nie korzystało z prawa pierwokupu, aż w 2020 r. zakupiła go za 6,5 mln złotych firma K89.
  2. cyt. „ Nie prawdą jest, że los działek…. jest przesądzony”

    Wniosek o WZ dla wieżowca z 200 mieszkaniami na kortach jeszcze nie został wydany. Jednakże firma K89 złożyła go zaledwie 10 dni po uchwaleniu o przystąpieniu do MPZP dla tego terenu. Mieszkańcy Katowic licznie podpisywali petycję i apel w 2019 r. właśnie w sprawie konieczności opracowania planu dla m.in. terenu kortów i stadionu. To w odpowiedzi na te apele Urząd Miasta obiecał wykonać wreszcie taki plan. I obietnicę spełnił. Wystąpienie z wnioskiem o warunki zabudowy przez K89 już trakcie „trwania” planu, to jakby policzek dla dużej rzeszy mieszkańców Katowic i przekazanie im, że deweloper nie chce liczyć się z wytycznymi powstającego planu, że chce ominąć ew. ograniczenia. Urząd Miasta MOŻE przesunąć w czasie wydanie decyzji WZ o 9 miesięcy. Może też podzielić na części cały teren objęty opracowywanym planem i plan dla działek kortów i stadionu AWF uchwalić wcześniej niż w 9 miesięcy. Wtedy sprawa wniosku o warunki zabudowy automatycznie wygaśnie. Może, ale czy skorzysta z tego prawa ?
    Odrębną sprawą jest wycofanie swojego wniosku o WZ przez uczelnię AWF. Ten wniosek dotyczył terenu stadionu i projektu zabudowy osiedlem 7 podwójnych , 6 piętrowych budynków mieszkalnych. Wniosek został wycofany w 2019 r. z powodu braku możliwości skomunikowania tej działki z drogą publiczną i z powodu licznych protestów mieszkańców Katowic.
  3. cyt. „Czy protesty mieszkańców budzą dwie działki: po kortach tenisowych przy ul. Astrów i teren stadionu ?”

    W gazetce, pod tym zapytaniem, napisano, że cyt. „ w odpowiedzi na ogłoszenie o przystąpieniu do sporządzenia MPZP dla obszaru w rejonie alei Górnośląskiej i parku im. T. Kościuszki wpływają liczne wnioski dotyczące najczęściej tych terenów. W przeważającej części treść wniosków się powiela.”
    Bardzo ciekawe jest to, że aktywne wnioskowanie do planu zagospodarowania przez licznych mieszkańców miasta, Urząd Miasta nazywa „protestami.” I dodaje, że często treść wniosków się powiela. Czy to źle ? To przecież już na wstępie do planu pokazuje co mieszkańcy chcieliby mieć na tych terenach. Dziś już wiadomo, ze wniosków było ok.1400.