Nowoczesne miasta, to miasta racjonalnie dysponujące swoim potencjałem. Wykorzystujące dostępny obszar w sposób przemyślany i oszczędny, równoważąc korzyści i nakłady tak, by nadrzędnym warunkiem rozwoju miasta, było utrzymanie warunków życia w jego obszarze co najmniej, na poziomie nie pogorszonym dla przyszłych pokoleń.

Racjonalność zagospodarowania, wymaga wiedzy i znajomości miasta. Planowanie przestrzenne ma jakiś cel i czemuś służy. Ma nam udzielić odpowiedzi na pytania : 

Po co coś robimy? Dlaczego tak, a nie inaczej? Jaki mamy cel i jaki przewidujemy efekt końcowy?

Pytanie o cel jest pytaniem kluczowym w całym procesie planowania i projektowania. W praktyce procedury administracyjne dominują nad racjonalnym namysłem i przejmują decydującą rolę nad kształtem i funkcjonowaniem miasta. Urzędnicy ograniczają swoją aktywność do skrupulatnego realizowania procedur, których zadaniem jest jedynie wypełnienie materii formalno prawnej, często niemającej odniesienia do prawidłowego funkcjonowania miasta oraz wykorzystania jego zasobów. 

Sytuacja ta jest skutkiem radykalnego odejścia od zasady centralnego planowania i zarządzania na rzecz liberalizacji i źle pojętego prawa do dysponowania własnością, z całkowitym pominięciem interesu społecznego/publicznego. Miasto prawidłowo funkcjonujące, jest sumą składowych interesów indywidualnych i społecznych, współgrających ze sobą. Jest środowiskiem życia człowieka, zbiorem elementów wzajemnie na siebie oddziaływujących i powiązanych, które nas otaczają i kształtują, które stanowią o jakości naszego życia. Wszystkie te składowe, muszą pozostawać w równowadze, by miasto było przyjazne i żyło się w nim komfortowo. Katowice stają się miastem źle zaprojektowanym, źle przemyślanym, a tym samym mało sensownym. Przestajemy o nim myśleć jako o wygodnym miejscu, w którym chcielibyśmy żyć i spędzać czas. Nie utożsamiamy się z nim. Znikają z naszego krajobrazu kolejne parki, skwery, miejsca zielone dające nam spokój i wytchnienie, miejsca ogólnodostępnego sportu, rekreacji i zabaw. Miejsca społecznych kontaktów. Zostają zastąpione kolejnymi biurowcami, usługą mieszkaniową i handlową. Przewaga tych funkcji nad resztą staje się widoczna i dokuczliwa. Zasoby terenów zielonych kurczą się w szybkim tempie proporcjonalnie do kurczącej się liczby mieszkańców. Równowaga składowych została zaburzona.

Wcale tak być nie musi

I dziś chcemy Wam to pokazać.

W śródmieściu Katowic przypada tylko 2,8m2 zieleni na mieszkańca, nie ma w jego obszarze ani jednego ogólnodostępnego boiska, jest tylko 1 park dzielnicowy o pow ok. 3 ha i 6 skwerów, zieleń uliczna w zaniku, są tylko 3 place zabaw i nie ma żadnego wybiegu dla psów. Ogólna powierzchnia terenów zielonych dla dzielnicy Śródmieście to tylko 1,9%. Wskaźnik obrazujący jaką betonową pustynią, nieprzyjazną mieszkańcom jest śródmieście Katowic. I to wszystko dla około 26 600 mieszkańców.

Stadion AWF przy ul. Kościuszki jest już jednym z nielicznych tego typu obiektów w województwie i jedynym w mieście. Korty im. Jadwigi Jędrzejowskiej zostały bezpowrotnie zniszczone wraz z ich historyczną zabudową.

Nasza propozycja ukształtowania przestrzeni

Celem jest stworzenie takiego zagospodarowania, które pozwoli w pełni wybrzmieć potencjałowi miejsc. Proponowane zagospodarowanie terenu pozwala na realizację codziennych wydarzeń. Wśród rozwiązań znajdują się min. prowadzenie ruchu rowerowego i pieszego na skarpie wzdłuż Alei Górnośląskiej, stworzenie przestrzeni, w której mieszkańcy będą mogli realizować własne potrzeby.

By przywrócić równowagę i uczynić Śródmieście chociaż w części przyjaznym i bezpiecznym dla mieszkańców, proponuje się stworzenie na przedmiotowym terenie wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej z zielenią urządzoną jako funkcją dominującą wzbogaconą o strefy: 

  • półprywatną: pozostająca do zagospodarowania przez mieszkańców (poprzez stworzenie w niej takich miejsc jak: ogródki, kawiarniane, scenę)
  • publiczną: sportu, rekreacji i wypoczynku . 

To przestrzeń stanowiąca miejsce spotkań mieszkańców, ośrodek integracji społecznej, oraz żywej alternatywy dla betonowego miasta. 

Funkcje przewidziane dla poszczególnych terenów:

  • Dz.nr 77/32 dla terenu STADIONU AWF przy ul. Kościuszki – utrzymanie obecnej funkcji jako terenów ogólnodostępnych terenów sportu i rekreacji, z jej rozbudowaniem o część dla dzieci – place zabaw 
  • Dz.nr 77/23 terenu po byłych kortach im Jadwigi Jędrzejowskiej – utrzymanie funkcji kortów i terenów zielonych wzbogaconych o ogrody deszczowe, zieleń urządzoną i łąki kwietne. Uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju w przestrzeni zurbanizowanej np. w zakresie gospodarowania wodą opadową (np. infiltracja wód opadowych) i innych rozwiązań proekologicznych
  • Dz. nr 77/16 budynek Prokuratury przy ul. Wita Stwosza – zachowanie istniejącego obiektu z jednoczesnym zmniejszeniem ilości kondygnacji do 6. Utworzenie w budynku Lokalnego Centrum Kultury oraz usług społecznych. Przekrycie działki na poziomie parteru, tym samym wyrównanie poziomów posadzki ul. Wita Stwosza i terenu po kortach. Zlokalizowanie miejsc postojowych i garażowych działek 63/6-26 (likwidację istniejących garaży) z przeniesieniem tej funkcji do poziomu piwnic budynku prokuratury 
  • Dz. nr 77/1, 78/1, 79/1 wzdłuż Alei Górnośląskiej utrzymanie gęstej zieleni osłonowej i urządzonej

Jak się Wam podoba nasza propozycja?