Pomimo odrzucenia naszej uchwały obywatelskiej ws. nadania 216 drzewom w Lesie Murckowskim statutu drzew pomnikowych, nie odpuszczamy tematu.

11 marca 2024 r. członkowie naszego stowarzyszenia, wspólnie z Przewodniczącym RD Murcki oraz dr Jerzym Paruzelem, spotkali się z Wiceprezydentem Jarosławem Makowskim.

Na spotkaniu:

  • Zawnioskowaliśmy, aby zamiast zespołów przyrodniczo-krajobrazowych, wskazanych przez Lasy Państwowe w kontrpropozycji do naszej uchwały, zostały utworzone użytki ekologiczne.
  • Zwróciliśmy uwagę, że obszary zaproponowane przez LP nie obejmują najbardziej cennego terenu na północ od Murcek (Mrokwa), gdzie znajduje się połowa z badanych przez nas drzew. Oczywiście zmiana granic zespołów będzie wymagała akceptacji ze strony Lasów Państwowych.
  • Ustaliliśmy wspólnie z Wiceprezydentem Makowskim plan współpracy UM i społeczników w sprawie w/w ochrony części Lasów Murckowskich, który obejmuje:
    – podjęcie rozmów z Nadleśnictwem Katowice przez Wiceprezydenta Makowskiego w zakresie form ochrony Lasu Murckowskiego
    – zgłoszenie przez Wiceprezydenta Makowskiego akcesu Lasów Murckowskich do pakietu 20% lasów wyłączonych z pozyskiwania drewna
    – Wiceprezydent Makowski zaprosi do Katowic ministra Mikołaja Dorożałę -Podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, aby na miejscu zapoznać wiceministra z obecną sytuacją w naszych lasach ochronnych
    – strona społeczna gwarantuje swoją gotowość w pracach dot. nowych zespołów przyrodniczo krajobrazowych lub użytków ekologicznych i doradztwo eksperckie.

W tym samym dniu razem ze Stowarzyszeniem na Rzecz Ochrony Lasów i Zwierząt „Duchy Lasu” odbyliśmy bardzo obiecującą rozmowę z nowym dyrektorem regionalnym (RDLP) Lasów Państwowych w Katowicach Robertem Pabianem. Otwartość z jaką się spotkaliśmy była dla nas dużym, pozytywnym zaskoczeniem, ponieważ do tej pory napotykaliśmy na mur niechęci ze strony LP.
Mamy obietnicę dyrektora, że po dokonaniu analizy naszych propozycji ochrony starodrzewia w Lasach Murckowskich powrócimy do wspólnych rozmów.

15.03.2024 r. uczestniczyliśmy w posiedzeniu Komisji Klimatu. Radni opiniowali projekt uchwały Lasów Państwowych, ale tylko w zakresie ustanowienie 30 drzew pomnikowych w Lasach Murckowskich (24 drzewa z projektu obywatelskiej uchwały i 6 drzew wskazanych przez nadleśnictwo). W projekcie nie znalazły się proponowane wcześniej zespoły krajobrazowo-przyrodnicze, gdyż przygotowana przez LP dokumentacja zawierała w tym zakresie sporo braków, przez co nie uzyskała pozytywnej opinii RDOŚ.

Biorąc pod uwagę ustalenia poczynione z Wiceprezydentem oraz jego gotowość do dalszej współpracy, przyjmujemy te 30 drzew pomnikowych, jako dobry początek kolejnych działań na rzecz ochrony katowickich lasów, w szczególności starodrzewia w Lasach Murckowskich.

Niezależnie od tego, nie zamierzamy przestać patrzeć na ręce Lasom Państwowym oraz władzom miasta (w szczególności Wiceprezydentowi) oraz być w tej sprawie krytyczni i uważni. Sprawa ta ogromnie leży nam na sercu i wierzcie nam, nie odpuścimy!