Zapowiadaliśmy, że przed nadchodzącymi wyborami zapytamy poszczególne komitety o ich wizję przyszłości Katowic i pomysły na poprawę życia mieszkańców miasta. Zrobiliśmy to! Pora podzielić się wynikami naszej pracy.

Jak to zrobiliśmy?

Do każdego komitetu wysłaliśmy maila z prośbą o udostępnienie jednego zbiorczego dokumentu dotyczącego postulatów we wszystkich obszarach, którymi zajmuje się nasze miasto. Odpowiedziały: Forum Samorządowe i Marcin Krupa, Koalicja Obywatelska, Katowice 2050 oraz Gaia System Młodzi Dla Przyszłości Teraz. Niczego nie dostaliśmy od Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców oraz Prawa i Sprawiedliwości – pozostawimy to bez komentarza.

Informacje udostępnione przez komitety podzieliliśmy na kategorie zgodnie z zadaniami samorządu, które wynikają z ustaw samorządzie gminnym i powiatowym. Pomogło nam to uporządkować dane, ale też odsiać idee, które są niezgodne z prawem. Tak, tak, takie pomysły też funkcjonują w programach.

Nie zawsze udało nam się odkodować intencje autorów. Niektóre programy są napisane językiem tak bardzo skomplikowanym lub abstrakcyjnym, że trudno nam się dociec, co mieli na myśli. Jesteśmy świadomi, że mogliśmy coś opacznie zrozumieć w programach pozostałych komitetów. Niektóre z nich są napisane językiem skomplikowanym lub abstrakcyjnym.

W naszej analizie odnosimy się przede wszystkim do celów, a nie środków jakimi kandydaci chcą je osiągnąć. Nie piszemy więc o pomysłach reorganizacji urzędu, zmian kadrowych, przeprowadzania analiz, audytów itp. Skupiamy się na mieście jako całości, więc do tematów dzielnicowych odnosimy się tylko wtedy, gdy jest to konieczne dla zrozumienia założeń programu ogólnomiejskiego.

Planowanie przestrzenne i gospodarka nieruchomościami

  1. Komitety Forum Samorządowe i Marcin Krupa oraz Gaia System Młodzi Dla Przyszłości Teraz nie przedstawiły żadnych pomysłów w tym obszarze.
  2. Komitet Koalicja Obywatelska postuluje wyłącznie uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów po KWK Wujek.
    Nasz komentarz: Tak, taki dokument jest ważny i zapewne potrzebny. Równie istotna jest jego zawartość, a o tym ta grupa kandydatów milczy.
  3. Komitet Katowice 2050 w swoich postulatach zawarł:
  • uchwalenie planu ogólnego, poprzedzone szerokimi konsultacjami społecznymi.
    Nasz komentarz: Nie jest to niczym wyjątkowym – obowiązek uchwalenia planu ogólnego wynika wprost z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ta sama ustawa nakłada obowiązek rozszerzonej partycypacji społecznej w tym procesie. Być może chodzi o jakość prowadzonych konsultacji, ale program wyborczy nie zawiera konkretnych propozycji w tym zakresie.
  • Wniosek o ograniczenie rozlewania się zabudowy jest godny wsparcia, chcielibyśmy jednak wiedzieć, jak kandydaci z Katowice 2050 chcą to konkretnie zrobić. Podobny problem dotyczy ochrony terenów zieleni, w tym istniejących i nowopowstałych parków.
  • Komitet chce rewitalizować istniejące przestrzenie publiczne i tworzyć centra dzielnicowe, wspierane narzędziami polityki lokalowej. Przyjmuje, że w przypadku lokali użytkowych będą organizowane konkursy profilowane (pod konkretną funkcję) z kryteriami niefinansowymi jako dominującymi.
  • Grupa chce przyjąć uchwałę krajobrazową,
    Nasz komentarz: co w naszej ocenie jest niebezpieczne z uwagi na ostatni wyrok Trybunału Konstytucyjnego (pisaliśmy o tym w poście z 20 marca br.).
  • Zagadkowy jest pomysł na prowadzenie “waloryzacji krajobrazowych” przy nowych inwestycjach.
    Nasz komentarz: Kto i na jakiej podstawie prawnej miałby to robić? Urzędnicy samodzielnie?
  • Ludzie skupieni pod szyldem Katowice 2050 chcą też podjąć uchwałę o objęciu ochroną terenów niezainwestowanych.
    Nasz komentarz: Nie za bardzo rozumiemy, o jaki akt prawny chodzi, ponieważ zasady zagospodarowania terenów ustala się w planie ogólnym i w planach miejscowych, a nie w specjalnych dokumentach.
    Podobne wątpliwości budzi pomysł na przyjęcie “Strategii kształtowania zieleni” jako aktu prawa miejscowego. Jest to niemożliwe. Katalog aktów prawa miejscowego wynika z regulacji krajowych, a żadna z ustaw nie daje radzie miasta kompetencji do podjęcia takiej uchwały. A może chodziło o wprowadzenie takiej strategii zarządzeniem prezydenta miasta? Cóż, zarządzenia nie są aktami prawa miejscowego…
  • Na koniec dodajmy jeszcze uwagę o kwestii narzędziowej. Komitet chce utworzyć “biuro planowania miasta i dzielnic”.
    Nasz komentarz: Idea może być świetna, jednak nie da się jej w ten sposób ocenić, jeżeli nie poznamy szczegółów. Czym takie biuro będzie się różniło od istniejących wydziałów?

Ochrona środowiska i zieleń w mieście

Cieszy nas bardzo, że trzy komitety poświęciły kwestiom środowiskowym tak wiele miejsca w swoich programach. To świetny znak na przyszłość! Niestety komitety zaproponowały głównie pojedyncze działania, więc trudno wywnioskować, czy mają jakąś spójną wizję rozwoju i ochrony zieleni w mieście.

Tym bardziej, że programy nie odnoszą się do świeżutkiej “Strategii Rozwoju Miasta Katowice 2030”, w której Rada Miasta przyjęła rozwiązania dotyczące klimatu, ekosystemu miejskiego oraz błękitno-zielonej infrastruktury. Nie wiadomo więc czy kandydaci akceptują jej założenia w całości, w części lub wcale… Trwa natomiast wyborczy konkurs pod hasłem “kto posadzi więcej drzew”. I super, tylko bez informacji, jakie to mają być drzewa (katalpy kuliste czy dęby?) oraz gdzie planowane są nasadzenia (w przypadkowych miejscach – “bo tam się dało”, czy sadzone w połączonych ze sobą zielonych korytarzach?), te propozycje pozostają tylko konkursem “kto da więcej”, a nie strategią zielono-niebieskich zmian.

  1. Komitet Gaia System Młodzi Dla Przyszłości Teraz nie przedstawił żadnych postulatów w obszarze ochrony środowiska i przyrody, a także zieleni.
  2. Programy komitetów Forum Samorządowe i Marcin Krupa (FSMK), Koalicja Obywatelska (KO) oraz Katowice 2050 mają kilka zbieżnych postulatów:
  • Rewitalizacja istniejących i tworzenie nowych parków:
    FSMK wskazuje na: Dolinę Pięciu Stawów (dalsza rewitalizacja), 3 nowe parki w lokalizacjach: naprzeciwko CP Zawodzie, Lasek Alfreda, u zbiegu ulic Brynowskiej i Ligockiej, rewitalizacja Parku Kościuszki i Parku Murckowskiego, Park Żołnierzy Września w Dąbrówce Małej, Bulwary Rawy (park realizowany we współpracy z Uniwersytetem Śląskim), rewitalizacja stawów Dupina, Barbara, Janina oraz przy ul. Wczasowej na Zadolu.
    KO proponuje rewitalizację stawów przy ul. Śląskiej i włączenie ich w obszar Parku Zadole oraz terenu przy ul. Franciszkańskiej.
    Katowice 2050 postulują: przedłużenie parku w dolinie Ślepiotki do ul. Kościuszki, ekologiczny ogród na Placu Kwiatowym
  • Tworzenie terenów zieleni w dzielnicach:
    FSMK oraz KO chcą utworzenia 50 parków kieszonkowych i ogrodów społecznych
    Nasz komentarz: Nie wiemy gdzie konkretnie. W programie dla dzielnic FSMK wskazało tylko kilka lokalizacji.
    Katowice 2050 wymieniają ogólnie: parki kieszonkowe lub linerane, skwery oraz małe instalacje zielone – bez podania konkretnych lokalizacji.
  • Sadzenie nowych drzew:
    FSMK oraz KO postulują posadzenie 1 000 drzew w każdej dzielnicy, co daje 22 000 drzew w kadencji.
    Katowice 2050 chcą posadzić 1 000 drzewach w mieście na rok, co daje 5 000 drzew w trakcie kadencji.
  • Wprowadzenie zieleni w obrębie infrastruktury komunikacyjnej:
    FSMK deklaruje ściąganiu asfaltu i zastępowaniu go zielenią (bez podawania konkretnych lokalizacji).
    KO chce wprowadzenia zieleni w miejsce słupków drogowych oraz „zielonych parkanów” wzdłuż głównych dróg.
    Katowice 2050 obiecuje działania zapobiegające lokalnym podtopieniom i powodziom błyskawicznym poprzez zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej gleby, w którą może wsiąkać woda oraz tworzenie zielonych torowisk.
  • Działania na rzecz czystego powietrza
    FSMK chce kontynuować program dofinansowania do wymiany kotłów i poddać termomodernizacji 55 budynków miejskich.
    Koalicja Obywatelska wskazuje ogólnie na kontynuację działań w zakresie wymiany kotłów.
    Katowice 2050 obiecują:
    – poprawę efektywności programu dofinansowania do wymiany kotłów i wprowadzenia celu rocznego na poziomie co najmniej 3 000 urządzeń,
    – zwiększenie finansowania na poprawę stanu technicznego budynków komunalnych, w tym na ich termomodernizację,
    – utworzenie miejskiego programu dofinansowania do termomodernizacji budynków prywatnych
    Nasz komentarz: Pytanie zasadnicze – czy to aby nie jest działanie zarezerwowane tylko dla budżetu centralnego?|
    – rozbudowy systemu monitoringu jakości powietrza,
    – zakupu oczyszczaczy powietrza dla placówek oświatowych
    Nasz komentarz: Mamy wątpliwość czy to jest w ogóle realne, skoro oczyszczacze efektywnie działają wyłącznie przy zamkniętych oknach?
  • Retencja wody
    FSMK oraz Katowice 2050 – wsparcie dla przydomowej retencji wód opadowych.

Na koniec pomysły, które pojawiają się wyłącznie w programie danego komitetu:

  • FSMK:
    – zielone dachy na budynkach miejskich
    – powrót żubrów do Lasów Murckowskich
    Nasz komentarz: Czy to nie będzie postulat z cyklu kolejka linowa, zgłoszona przez ten komitet w trakcie poprzedniej kampanii wyborczej? Obawiamy się również o koszty tego przedsięwzięcia – przecież jednym z głównych argumentów odrzucenia naszego projektu ws drzew pomnikowych były właśnie koszty. Czy budżet udźwignie więc żubry?
  • Koalicja Obywatelska chce wprowadzić zakaz stosowania dmuchaw do liści.
  • Katowice 2050 mają najwięcej indywidualnych postulatów:
    – powstrzymanie zabudowy klinów napowietrzających miasto (których dokładnie i w jaki sposób – nie podano),
    – ustanowienie użytków ekologicznych Las Murckowski i Dolina Rzeki Mlecznej oraz ochrona prawna tych terenów
    – ustanowienie nowych form ochrony przyrody, w tym drzew pomnikowych
    Nasz komentarz: Formy ochrony przyrody określa ustawą sejm, więc najprawdopodobniej nie chodzi o “nowe” formy w sensie dosłownym, a o objęcie ochroną nowych terenów/drzew, ale to tylko nasze domysły.
    – ochrona siedlisk zwierząt (niestety komitet nie podaje, których dokładnie terenów ma to dotyczyć – miejskich czy także prywatnych)
    – budowa ekologicznych ścieżek edukacyjnych, wspierających wiedzę o florze i faunie Katowic na terenach zieleni miejskiej
    – ograniczenie wycinki i ogławiania drzew do niezbędnego minimum, kontrola i ukierunkowanie nasadzeń kompensujących,
    – wprowadzenie do przestrzeni miejskiej gatunków rodzimych i usuwanie z niej inwazyjnych gatunków obcych
    – ograniczenie koszenia traw, grabienie liści tylko na ciągach komunikacyjnych,
    – utworzenie stref „czwartej przyrody”, czyli ochrona obszarów dawniej wykorzystywanych pod zabudowę lub przemysłowo, a dziś spontanicznie zarastających,
    – utworzenie centrum drugiego obiegu – miejski obiekt w którym można będzie oddawać niepotrzebny sprzęt, który póżniej ma być sprzedawany w cenach, które zapewnią utrzymanie centrum
    – selektywne zbieranie zużytego drewna do wykorzystania na cele energetyczne,
    – wprowadzenie uchwały antyodorowej, która ma przeciwdziałać zapachom ze składowisk odpadów
    Nasz komentarz: My niestety nie znaleźliśmy przepisów, na podstawie których rada miasta mogłaby podjąć taką uchwałę. Ale być może dotarł do nich Komitet – będziemy wdzięczni za ich wskazanie.

Infrastruktura komunikacyjna i techniczna, transport publiczny, budownictwo gminne

Infrastruktura rowerowa
  • Nowe nowe parkingi rowerowe mają się pojawić: wg FSMK zadaszone w każdej dzielnicy i przy uczelniach, natomiast Katowice 2050 lokalizuje je przy przystankach autobus/tramwaj/kolej.
  • W programach pojawiają się też velostrady: FSMK nie wskazuje żadnej konkretnej, dla KO ważne jest połączenie z Mysłowicami i Tychami, a dla Katowice 2050 – z Sosnowcem.
  • FSMK, KO i Katowice 2050 chcą: rozbudować infrastrukturę rowerową, stworzyć nowe parkingi rowerowe i stacje naprawcze. FSMK podaje dokładnie, że ma to być 57 km nowych dróg rowerowych i 50 stacji. Dodatkowo FSMK planuje wymianę nawierzchni z kostki na drogach rowerowych.
    Nasz komentarz: Warto podkreślić, że Katowice 2050 jako jedyne wskazuje na potrzebę połączenia tras rowerowych z przystankami kolejowymi.
  • Komitet Gaja System Młodzi dla Przyszłości Teraz (GAJA) proponuje udogodnienia dla rowerów, ale także motocykli i skuterów, ale bez wskazania jakichkolwiek szczegółów.
Parkowanie, SPP
  • Katowice 2050 wysuwają ogólny postulat uporządkowanie parkowania w dzielnicach i osiedlach.
  • FSMK chce stworzyć 2700 nowych miejsc postojowych w takich obszarach.
    Nasz komentarz: Trudno dociec, w jaki sposób komitet Katowice 2050 chce ogarnąć chaos parkingowy w dzielnicach. Z drugiej strony nie mamy przekonania, że tworzenie nowych stanowisk w liczbie wskazanej przez FSMK przyczyni się do rozwiązania kłopotu. Może problem jest źle zdefinowany?
  • Ponadto Katowice 2050 postulują rozwiązanie problemu postoju pojazdów medycznych w SPP oraz wprowadzenie obowiązku pisemnego informowania o wystawieniu mandatu za nieprawidłowe parkowanie.
    Nasz komentarz: Sposób wystawiania mandatów lub opłat dodatkowych wynika z przepisów krajowych, a nie rozwiązań przyjętych przez urząd miasta.
Infrastruktura drogowa:
  • FSMK chce – ogólnie – remontować chodniki i drogi. Co ciekawe zakłada także wymianę nawierzchni na ulicach: Mariackiej, Wawelskiej, Stawowej, Dyrekcyjnej i Staromiejskiej.
    Ma również pomysł przykrycia autostrady A4 na wysokości Parku Kościuszki.
    Nasz komentarz: Ciekawi jesteśmy opinii GDDKiA i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Nasz wniosek do MPZP dla Śródmieścia ws. przykrycia autostrady na tym odcinku został odrzucony z uwagi na brak zgody właśnie tych dwóch instytucji.
Organizacja ruchu i bezpieczeństwo:
  • FSMK i KO planują doświetlać przejścia dla pieszych. Komitet FSMK wskazuje dokładnie, że lepsze oświetlenie ma się pojawić na 500 przejściach.
  • FSMK chce także wprowadzić punktowe ograniczenie ruchu pojazdów ciężarowych. Planuje ponadto ustanowienie stref Tempo 30 w lokalizacjach uzgodnionych z radami dzielnic.
  • Katowice 2050 planuje budowę wyniesionych przejść dla pieszych.
  • GAIA chce wprowadzenia aplikacji agregującej dane o ruchu samochodowym z ITS , dostępnej za darmo dla mieszkańców. Proponuje także wprowadzenie nowych rozwiązań w monitoringu w wykorzystaniem także kamer nie należących do miasta.
    Nasz komentarz: Mamy nadzieję, że GAJA ma również pomysł na pogodzenie wykorzystania nie miejskich kamer z przepisami RODO.
  • KO chce dokończenia przebudowy ul. Warszawskiej.
  • Katowice 2050 zainteresowane są stopniowym remontowaniem infrastruktury dla pieszych, w tym likwidacją barier architektonicznych, ale też likwidacją świateł na przejściach, na których są one niepotrzebne. Na ulicach centrum planują tworzyć woonerfy. Obiecują również budowę ronda w miejscu skrzyżowania ulic: Brynowskiej, Kościuszki i Rolnej.
Komunikacja zbiorowa i integracja transportowa
  • FSMK i Katowice 2050 chcą rozbudowywać sieć centrów przesiadkowych o kolejne 5 przy przystankach kolejowych. Zakłada również utworzenie nowych przystanków, w tym wiedeńskich, montaż nowych wiat, wprowadzanie nowych linii autobusowych i poprawienie grafiku połączeń, w tym do akademików. Komitet chce również zapewnić busy wahadłowe w lokalizacjach oddalonych od przystanków komunikacji publicznej. Obiecuje także zakup nowego taboru.
  • KO chce budowy nowej linii tramwajowej na przedłużeniu ul. Stęślickiego. Ponadto postuluje tworzenie przystanków komunikacji publicznej przy nowych osiedlach mieszkaniowych. Chce też zbudować dojście do przystanku kolejowego w Murckach i parking.
    Nasz komentarz: Domyślamy się, że chodzi o całą ul. Stęślickiego, a nie tylko jej przedłużenie. Według nas pomysł jest wart rozważania. Takie połączenie poprawi funkcjonalność sieci tramwajowej. Wydaje nam się również, że postulat przystankowy powinien być powiązany z organizacją nowych połączeń oraz współpracą projektową i i finansową z inwestorami. Nie wyobrażamy sobie, żeby inwestorzy nie partycypowali w kosztach rozbudowy komunikacji publicznej. Nie rozumiemy też w jakim celu KO chce inwestować w otoczenie stacji Murcki? Przecież już wiadomo, że nie będzie ona obsługiwana przez Koleje Śląskie (przynajmniej do 2029). Stawianie przystanków, z których nic nie odjeżdża, jest bez sensu.
  • Katowice 2050 postulują zwiększenie połączeń pomiędzy samymi dzielnicami oraz centrum miasta i miastami ościennymi. Chcą także wytyczyć buspasy “trwałe” i tymczasowe (w godzinach szczytu).
    Nasz komentarz: Mamy pewien problem z hasłem “buspasy” – chcielibyśmy wiedzieć, gdzie mogą zostać wprowadzone i jak poprawią prędkość przejazdu autobusów. To ważne, gdyż UM raz już zafundował nam cyrk na ul.Mikołowskiej, zohydzając mieszkańcom to rozwiązanie.
  • GAIA chce wprowadzić transport autobusowy na żądanie – funkcjonujący na stałych trasach, ale realizowany, gdy pojawi się na niego zapotrzebowanie.
    Nasz komentarz: Pomysł jest wart rozważenia. Ma on jednak sens tylko na obszarach i okresach, w których zapotrzebowanie na obsługę transportem zbiorowym jest niewielkie. Ważne jest, by go nie wprowadzać jako formy pełzającej likwidacji sensownych połączeń!
Infrastruktura techniczna
  • FSMK chce zwiększyć udział energii ze źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym miasta o 100% (zbudować farmy fotowoltaiczne), uporządkować i przebudować oświetlenie uliczne (przejąć od Tauronu, wymienić oprawy na LED-owe), zwiększyć liczbę zamiatarek oraz liczbę półpodziemnych śmietników, a także zwiększyć wykrywalność osób śmiecących na terenach zieleni (zamontować fotopułapki).
    Nasz komentarz: W kampanii chcielibyśmy poznać lokalizacje, w których pojawią się takie farmy fotowoltaiczne, by mieć gwarancję, że w ogóle są dostępne odpowiednie tereny.
  • PO chce instalować fotowoltaikę na budynkach użyteczności publicznej. Ponadto pragnie poprawić gospodarkę odpadami – zbudować nowe wiaty śmietnikowe i podziemne pojemniki oraz zwiększyć częstość wywozu dużych gabarytów. Planuje też zbudować toaletę w Parku Kościuszki.
    Nasz komentarz: Byłoby super, gdyby komitety FSMK i PO, które współpracują i chcą współpracować w przyszłości, dogadały się, jaki system pojemników na odpady chcą w Katowicach wdrażać – naziemny, półpodziemny czy podziemny.
  • Katowice 2050 postuluje – jak KO – instalowanie fotowoltaiki na budynkach miejskich.
  • GAIA nie przedstawiła żadnych rozwiązań w tym zakresie.
Gminne budownictwo mieszkaniowe
  • FSMK zakłada uruchomienie programu zamiany mieszkań dla seniorów.
  • KO postuluje kompleksowe remonty kamienic należących do miasta. Ponadto chce uruchomić program “Mieszkania dla młodych”, zakładający wsparcie dla najlepszych absolwentów katowickich uczelni deklarujących meldunek w Katowicach.
    Nasz komentarz: Mamy tylko jedno pytanie: czy grupa współrządząca miastem ma jakieś zastrzeżenia do prowadzonych remontów lub ich tempa? Dlaczego dotychczas nie interweniowała? Ale pomoc mieszkaniowa skierowana do młodych ludzi to świetny pomysł!
  • Katowice 2050 nie przedstawiły żadnych rozwiązań w tym zakresie.
  • GAIA chce się zająć zwrotem mieszkań zakładowych wg komitetu odebranych przez miasto w konkretnej lokalizacji przy ul. Kossak-Szczuckiej. Chce również zaprosić do miasta “etycznych deweloperów” do inwestowania w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego.
    Nasz komentarz: Zastanawiamy się, kim są “etyczni deweloperzy” i według jakich kryteriów mają być wybierani…

Edukacja, kultura, sport, partycypacja obywatelska

Na wstępie chcemy zaznaczyć, że jesteśmy pod wielkim wrażeniem tego, co znalazło się w udostępnionych nam materiałach! To naprawdę świetny zbiór mniejszych i większych pomysłów na usprawnienia w samorządzie. Mamy nadzieję, że zainspirują wszystkich ludzi, którzy w kolejnej kadencji będą sprawować władzę w Katowicach. I że znajdą się pieniądze na ich realizację.
Krytycznie odniesiemy się tylko do jednej idei – organizacji wyścigów motorowych. Wydaje nam się, że ich miejsce jest na wydzielonych torach, a nie w przestrzeni miejskiej. Przecież już raz przeżywaliśmy wyścigi na trasie kuriozalnie poprowadzonej przez centrum. Pamiętacie zeszłoroczny Rajd Śląska i samochody na deptakach – na ulicach Dworcowej i Mariackiej?

Projekty edukacyjne

Część programu jest wspólna dla różnych komitetów.

  • FSMK i KO chcą zwiększyć wydatki za wychowawstwo dla nauczycieli – komitet FSMK podaje, żę będzie to konkretnie 30%. Komitet KO planuje ponadto powiększyć dodatki funkcyjne dla dyrektorów oraz wynagrodzenia za godziny rewalidacji.
  • FSMK i Katowice 2050 postulują zajęcie się też niefinansowymi aspektami sytuacji nauczycieli. Komitet FSMK chce wspierać osoby zagrożone wypaleniem, rozwijać ofertę doskonalenia zawodowego, ale też skierować się do ludzi osiągających najlepsze wyniki w nauczaniu.
  • Komitet Katowice 2050 jest zainteresowany rozbudową programów szkoleniowych w zakresie efektywnego i nowoczesnego nauczania.
  • KO i Katowice 2050 chcą wspierać uczniów. Komitet KO planuje wdrożyć program skierowany do utalentowanej kulturalnie i sportowo młodzieży, uczącej się w szkołach miejskich. Komitet Katowice 2050 postuluje stworzenie systemu grantów dla najlepszych maturzystów. FSMK wskazuje, że stypendia powinny być skierowane do najlepszych studentów i pracowników naukowych.

Poza tym pojawiają się indywidualne pomysły Komitetów.

  • FSMK chce realizować projekt edukacji rowerowej dla najmłodszych.
  • KO planuje wdrażać w szkołach program konsultacji psychologicznych, logopedycznych i pedagogicznych.
  • Katowice 2050 postuluje rozwijanie edukacji ekologicznej, regionalnej i obywatelskiej. Chce również zwiększyć finansowanie publicznych żłobków i przedszkoli, by ukrócić “dofinansowywanie” ich działań z kieszeni rodziców. Poza tym grupa chce zadbać o bezpłatne posiłki w szkołach, dopasowane do preferencji żywieniowych dzieci.
Infrastruktura edukacyjna

Część programu jest wspólna dla różnych komitetów:

  • FSMK i KO postulują remont zaplecza sportowego przy szkołach. Komitet KO podaje, że konkretnie chodzi o szkołę podstawową nr 48 w Murckach i nr 54 w Giszowcu oraz liceum ogólnokształcące nr VII w Ligocie.
  • KO i Katowice 2050 odnoszą się też do opieki przedszkolnej. Komitet KO planuje zbudować żłobek w Zarzeczu. Komitet Katowice 2050 chce stworzyć placówki przyuczelniane oraz przyzakładowych dla dzieci studentów i pracowników publicznych.

Poza tym pojawiają się indywidualne pomysły Komitetów.

  • FSMK postuluje budowę miasteczka akademickiego w rejonie ulic: Pawła, Górniczej i Wodnej.
Projekty kulturalne, sportowe i społeczne

W tym obszarze znajdziemy tylko indywidualne pomysły Komitetów.

  • FSMK chce kontynuować teatrogranty i utworzyć katowicką ligę e-sportu. Postuluje realizację dzielnicowych pikników integracyjnych oraz zwiększenie zniżki dla mieszkańców na udział w imprezach do poziomu 50%. Planuje również kupować do bibliotek 25 000 nowych książek na rok.
  • KO chce promować historię, dziedzictwo i tożsamość katowickich dzielnic. Planuje ustanowić Literacką Nagrodę Miasta Katowice dla debiutantów. Pragnie uruchomić aplikację informującą o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w mieście.
  • GAIA chce organizować uliczne wyścigi motocyklowe.
Infrastruktura kulturalna, sportowa i społeczna

    Część programu jest wspólna dla różnych komitetów:

    • FSMK i KO chcą zająć się skateparkiem w Zadolu oraz lodowiskiem w Parku Murckowskim. Planują również utworzyć dom pracy twórczej w dawnym domu Kazimierza Kutza.
    • KO i GAIA wskazują ogólnie na konieczność tworzenia miejsc dla młodych ludzi, przy czym komitet GAIA wspomina konkretnie o młodych artystach.

    Poza tym Komitety prezentują autorskie pomysły:

    • FSMK chce zbudować baseny w Kostuchnie i na Osiedlu Tysiąclecia, a lodowisko przy stadionie miejskim. Przy stadionie przy ul. Bukowej powinno – według tej grupy – powstać zaplecze treningowego dla dzieci i młodzieży. Komitet wspomina o budowie Centrum Himalaizmu w Bogucicach i Centrum Edukacji Muzycznej w Domu Kilara. Wskazuje też na sprawę siedzib domów kultury w Dąbrówce Małej i w Murckach. Ponadto postuluje modernizację siedziby hufca ZHP w Śródmieściu.
    • KO chce wyremontować i uruchomić Halę Parkową, a także utworzyć dom kultury w Nikiszowcu (w dawnym szybkie Poniatowski).
    Aktywność obywatelska i partycypacja

    Część wspólna dla kilku komitetów:

    • Katowice 2050 i GAIA dostrzegają problem dostępu mieszkańców do informacji o inicjatywach, projektach i decyzjach miejskich, dlatego chcą wprowadzić usprawnienia w tym obszarze.

    Poza tym pojawiają się indywidualne pomysły Komitetów.

    • KO chce wprowadzić Młodzieżowy Budżet Obywatelski i zwiększyć finansowanie dla organizacji pozarządowych.
      Nasz komentarz: Mamy nadzieję, że będzie on finansowany z odrębnych środków niż BO. W przeciwnym razie część środków BO będzie zarezerwowana wyłącznie dla tego projektu.
    • Katowice 2050 postulują zwiększenie transparentności procesu decyzyjnego dotyczącego gospodarowania zielenią. Chcą poszerzać miejską aplikację o kolejne dane publiczne, w tym dotyczące transportu czy kultury. Ponadto wskazują na konieczność powołania przy prezydencie miasta rad społecznych zajmujących się sprawami organizacji pozarządowych i kobiet.
    • GAIA planuje zreformować system zliczania głosów w procedurze budżetu obywatelskiego, by zwiększyć jego transparentność

    Zdrowie, opieka społeczna, polityka prorodzinna i senioralna, inne

    Poniżej zestawienie tematów związanych ze zdrowiem, opieką społeczną, polityką prorodzinną i senioralną czy bezpieczeństwem oraz “sprawy inne”, których nie potrafiliśmy przyporządkować do odpowiedniej kategorii. Niektóre idee są… no cóż… Zobaczcie sami!

    Sprawy społeczne
    • Komitet Forum Samorządowe i Marcin Krupa chce zadbać o pomoc psychologiczną dla uczniów, w szczególności w zakresie radzenia sobie z trudnymi emocjami, stresem i uzależnieniem cyfrowym. Planuje również wprowadzić badania ortopedyczne dla dzieci klasy 5. Zgodnie z ich wizją w szpitalu w Murckach mają zostać wprowadzone dodatkowe dyżury lekarzy. Uruchomiony ma być też miejski program profilaktyki dla kobiet obejmujący mammografię i cytologię. W przypadku osób starszych FSMK postuluje rozwój Senioriady, kontynuację projektów Złota Rączka, Książkobus, Srebrny Telefon i sklepy socjalne, a także uruchomienie Katowickiego Funduszu Seniora, wprowadzenie szczepień na grypę i dzielnicowych zajęć prozdrowotnych.
    • Komitet Koalicji Obywatelskiej chce realizować ogólnie przedstawione programy profilaktyczne oraz kursy pierwszej pomocy, skierowane do wszystkich grup wiekowych. Planuje uruchomić program wsparcia aktywności zawodowej wśród osób z niepełnosprawnościami. Postuluje budowę Domu Seniora i wdrożenie działań aktywizujących osoby starsze. KO wspomina również o rozbudowie sieci monitoringu miejskiego.
    • Komitet Gaia System Młodzi Dla Przyszłości Teraz wspomina ogólnie o konieczności odbudowy więzi społecznych na poziomie lokalnym oraz promowanie zdrowego odżywianie, pomagając dostawcom nieprzetworzonych produktów oferować je bezpośrednio mieszkańcom Katowic. Koordynacją dostaw ma się zająć IT. Planuje zbudować inteligentny system wykrywania utonięć. Postuluje też przebudowę straży miejskiej w taki sposób, by zajmowała się ochroną, a nie karaniem.
      Nasz komentarz: Mamy poważne wątpliwości dotyczące legalności tego pomysłów. Zakres i sposób działania straży miejskiej jest regulowany przepisami ustawy o strażach gminnych, a nie decyzjami prezydenta czy radnych lokalnych.
    Sprawy inne
    • Sprawa zwierząt łączy komitety FSMK, KO i Katowice 2050. Wszystkie chcą w każdej dzielnicy urządzić wybieg.
    • FSMK i Katowice 2050 planują zbudować grzebowisko, zmodernizować schronisko, a ponadto wprowadzić darmową sterylizacją psów i kotów. Katowice 2050 postuluje również zakaz występów cyrków ze zwierzętami.
    • Problemy handlu lokalnego łączą komitety KO i Katowice 2050. KO chce zmodernizować targowiska miejskie. Wspomina ogólnie o konieczności wsparcia i promocji lokalnego handlu, usług i gastronomii. Katowice 2050 zaznacza, że powinno to przybrać formę Targów Dzielnicowych w głównym punktach na tych obszarach.
    • Komitet KO postuluje utworzenie Katowickiego Szlaku Kobiet i Śląskiego Szlaku Filmowego. Do rangi kluczowego problemu programowego podnosi też ustanowienie ulic Kazimierza Kutza, Krystyny Bochenek i Michała Smolorza.
    • Komitet GAIA ogólnie pisze o konieczności reformy portalu miejskiego. Wskazuje też na konieczność zmiany zarządzania Spodkiem w taki sposób, by miasto odzyskało nad nim kontrolę.
    Brylanty wyborcze

    Wspominaliśmy już o tym, że komitet FSMK przygotowuje się do sprowadzenia żubrów do Lasów Murckowskich. Od tego czasu zastanawiamy się w stowarzyszeniu, czy przyjadą kolejką linową, której powstanie Prezydent obiecał w trakcie poprzedniej kampanii czy może tramwajem na południe?

    Główna nagroda trafia jednak do komitetu GAIA. Grupa chce, by miastem zarządzał… superkomputer! Jak to się ma do dość konwencjonalnych zapisów ustawy o samorządzie gminnym, które wskazują, że na czele urzędu stoi prezydent? Ale może da się to jakoś pożenić, skoro kandydat na prezydenta tego komitetu jest równocześnie twórcą tegoż superkomputera.