Projekty zrealizowane ze środków Budżetu Obywatelskiego muszą być ogólnodostępne. Co to tak naprawdę znaczy? Wielki Słownik Języka Polskiego PAN definiuje to tak: „To słowo opisuje coś, co jest dostępne dla większości ludzi lub członków danej zbiorowości”.
A jak to wygląda w praktyce naszego BO?
Zadaliśmy pytanie w trybie informacji publicznej kilku beneficjentom projektów, które już na pierwszy rzut oka tego warunku nie spełniają. Pytanie było proste – jak i na jakich warunkach mieszkańcy Katowic mogą skorzystać z danego projektu? Najwięcej zapytań poszło oczywiście do placówek oświatowych, ale to właśnie oświata składa najwięcej projektów, z których nikt poza uczniami danej placówki, skorzystać nie może. Oczywiście są i takie projekty, którym nic zarzucić nie można – np. remont boiska, które jest udostępnione dla wszystkich po zakończeniu zajęć szkolnych.
Czego się dowiedzieliśmy?
- Zacznijmy od sali fitness w II LO. Generalnie nie jest jeszcze skończona, więc nie ustalono czy, a jeśli tak to w jaki sposób mieszkaniec mógłby z niej skorzystać. Za to wiemy na pewno, że będą z niej korzystać uczniowie w trakcie i po lekcjach. A uczniowie to mieszkańcy, więc mamy się nie czepiać
- ZS nr 1 wyremontował i wyposażył salę dla przyszłych fryzjerów. Mieszkańcy mogą się ostrzyc w ramach nauki zawodu, ale muszą zapłacić za zużytą wodę i prąd oraz wszystkie materiały (zapewne szampon albo farbę) przynieść ze sobą. Z usług można skorzystać po telefonicznym umówieniu, więc podajemy Wam nr tel. pod który śmiało możecie dzwonić: +48 32 255 20 84. Koniecznie dajcie znać jak wyszło!
- Nie skorzystacie za to z kuchni Miejskiego Przedszkola nr 2, ani z pralnicy. Z uwagi na przepisy o zbiorowym żywieniu wstęp ma tam tylko upoważniony personel. Taka to ogólnodostępność.
- Bardziej otwarta na mieszkańców jest SP 15. W odpowiedzi na nasze zapytanie czytamy „[…] nasza szkoła jest otwarta na potrzeby mieszkańców Katowic. Do tej pory nikt z mieszkańców nie zgłaszał chęci skorzystania z zakupionych ze środków BO”. A jest z czego korzystać – drukarki, notebooki, głośniki. Oczywiście po uzgodnieniu z dyrekcją. Tak więc drodzy mieszkańcy – korzystajcie! (na wszelki wypadek podajemy nr tel. 32 251-75-04)
- Z interaktywnych monitorów w Miejskim Przedszkolu nr 51 mogą korzystać dzieci spoza placówki, po wcześniejszym ustaleniu terminu, w godzinach od 14.00 do 15.00. Wow! Naprawdę daje to tyle możliwości, że aż trudno się zdecydować
- I na koniec nasz hit – zakup odzieży sportowej dla zawodników Zapaśniczego UKS GKS Katowice. Odzież jest ogólnodostępna bo korzystają z niej zawodnicy, będący mieszkańcami. No super! Zakładając (bardzo optymistycznie), że w klubie ćwiczy 100 osób, z projektu korzysta 0,04 % mieszkańców.
- Doceniamy jednak fakt, że klub nam odpisał, ponieważ stowarzyszenie działające jako UKS Pałac Młodzieży zupełnie nas zignorowało. Może i dobrze, bo drugiej takiej odpowiedzi, chyba byśmy nie strawili.
Pytacie jak to możliwe?
W przypadku projektów realizowanych w jednostkach miejskich odpowiedź jest prosta. Radni Miasta załatwili to jednym zapisem w regulaminie BO – wszystkie projekty realizowane na terenie placówek miejskich są ogólnodostępne. Koniec, kropka.
Kierując się tą logiką równie dobrze można z BO wykonać remont gabinetu Prezydenta Miasta, najlepiej od razu taki na full wypas. W końcu każdy z mieszkańców może zostać prezydentem albo przynajmniej mieć szczęście dostać się do niego na audiencję