Nie samą wodą (czyt. Rawą) stowarzyszenie żyje. Dziś wrzucamy Wam trochę „zieleniny”, bo właśnie wokół zieleni skupiało się sporo naszych działań w ostatnich tygodniach.

Lasy społeczne

Jak już wiecie dzięki pracy Zespołu ds. Lasów Społecznych, cały obszar Nadleśnictwa Katowice został do nich zaliczony. Teraz wspólnie (Lasy Państwowe, Samorząd i strona społeczna) musimy określić sposób gospodarowania nimi. Przedstawiciele strony społecznej (Kama Klimsa ze Stowarzyszenia Leśne Sprawy i dr Jerzy Parusel) oraz strony samorządowej (Wiceprezydent Jarosław Makowski ) reprezentują nas na 2. Ogólnopolskiej Naradzie o Lasach. Nad szczegółami będziemy oczywiście pracować lokalnie, ale kluczowe jest tu wsparcie odpowiednimi rozporządzeniami i wytycznymi na poziomie krajowym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Członkowie Zespołu ds. lasów społecznych na spotkaniu
z Wiceprezydentem Jarosławem Makowskim (od lewej: Gabriel Tomaczak – RD Murcki, Kama Klimsa – Stowarzyszenie Leśne Sprawy, Jarosław Makowski Wiceprezedent Katowic, Grażyna Szczurkowska- Mieszkańcy dla Katowic

Park Muzeum Śląskie

Muzeum Śląskie przygotowuje się do zmiany przestrzeni wokół muzeum. To rozwinięcie prac nad rewitalizacją pokopalnianych budynków znajdujących się na terenie Muzeum i nadaniu im funkcji wystawienniczych.

Warsztaty w ramach Miasta Ideii

Wstępny projekt nowej przestrzeni wokół budynków Muzeum został przedstawiony podczas warsztatów w ramach Miasta Ideii, zorganizowanych przez Gazetę Wyborczą. Zakłada on, że na terenie muzeum powstanie nowy park. Wykorzystane zostaną rodzime gatunki roślinności, odpornej na trudne warunki glebowe postindustrialnego terenu. Ma też postać wiele miejsc sprzyjających spędzaniu tu wolnego czasu. Naszym małym wkładem jest pomysł nasadzeń wysokich drzew wzdłuż ulicy Góreckiego, które ocieniałyby drogę i stanowiły zielony ekran, odgradzający teren muzeum od samej ulicy i wysokiej zabudowy Pierwszej Dzielnicy Co ważne, będziemy mogli nadal brać udział w tych pracach. Nasze Stowarzyszenie otrzymało bowiem zaproszenie od dyrekcji Muzeum do współpracy w tym projekcie.

Koncepcja zazielenienia terenu Muzeum Śląskiego

Lasy Murckowskie

Kilka dni temu przedstawiliśmy Nadleśniczemu Wojciechowi Kubicy propozycję ochrony starodrzewia i unikalnych owadów – zaproponowaliśmy utworzenie przez LP użytku ekologicznego Buczynowe Mieczyska. Projekt wymaga jeszcze oględzin w terenie i opracowania, ale wstępnie został przyjęty pozytywnie. Ma to być kontynuacja niezrealizowanego do tej pory, ogłoszonego 12 lutego br. wspólnie z Urzędem Miasta tzw. Pakietu dla Lasów Murckowskich, zakładającego powstanie 2 Zespołów Przyrodniczo Krajobrazowych.

Budowa Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej przy ul. Medyków

Jak wynika z przeprowadzonej na zlecenie Uniwersytetu Medycznego inwentaryzacji, na działce, na której planowana jest inwestycja rośnie 291 drzew. Wiele z nich to niezbyt okazałe samosiejki, ale wiele ma obwód pnia powyżej 100, a nawet 300 cm. Z inicjatywy Rady Dzielnicy Ligota-Panewniki ma odbyć się na tym terenie wizja lokalna z udziałem dyr. Śląskiego Ogrodu Botanicznego Leszka Trząskiego, mająca na celu ustalenie, które z ww. drzew należy bezwzględnie ochronić. Władze uczelni mają świadomość, że otoczenie zieleni sprzyja rehabilitacji pacjentów, choć biorą pod uwagę także nowe nasadzenia. Mamy nadzieję, że Uniwersytet już teraz wyznaczy projektantom cel zachowania w jak największym stopniu istniejącego drzewostanu.

Wiele z tych spraw byłoby nie do załatwienia, gdyby nie pomoc Wiceprezydenta Katowic Jarosława Makowskiego , który współpracuje z nami przy wszystkich powyższych tematach. Tak wiemy, że dostał od nas po uszach za uchwałę o drzewach pomnikowych. Ale dziś pełen szacun za otwartość i gotowość do działania.