Drzewa pomnikowe w Lesie Murckowskim

W Murckowskich Lasach rosną monumentalne buki, dęby, graby o wymiarach spełniających kryteria pomników przyrody a w szczególności kryterium dotyczące obwodu pnia.  Żyją 150-200 lat. Osiągnęły monumentalne rozmiary. Jeśli im pozwolić, będą żyły następne 200 lat. Wyróżniają się wiekiem, rozmiarami i okazałością nie tylko w porównaniu do drzew rosnących w śląskich lasach ale również w porównaniu do drzew całej Polski, nie wyłączając rezerwatów bukowych Roztocza, Gór Świętokrzyskich, Ziemi Lubuskiej, Sudetów i Karpat. Te pomnikowe drzewa są miejscem lęgowym puszczyka uralskiego, miejscem bytowania zagłębka bruzdkowanego oraz innych rzadkich gatunków zwierząt związanych ze starymi drzewami. Rosną wzdłuż szlaków turystycznych i ścieżek  rowerowo-spacerowych wykorzystywanych przez mieszkańców Katowic i okolic, dostarczając im głębokich wrażeń estetycznych i krajobrazowych.    

Leśnicy Nadleśnictwa Katowice wydali na drzewa wyrok śmierci zwany Planem Urządzenia Lasu (PUL), który zatwierdził 1.10.2020 r. Minister Środowiska mimo tego, że został sporządzony niezgodnie z prawem, co wykazało Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska. Po wycięciu drzew planują przygotowanie gleby pod odnowienie – wyoranie bruzd o długości 10,14 km pługiem leśnym, grodzenie upraw siatką leśną o łącznej długości 950 m. Orka spowoduje zniszczenie siewek, runa i organizmów żyjących w wierzchniej warstwie gleby. Leśnicy urządzą rzeź lasu.

Obronę buków zainicjowało Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Lasów i Zwierząt „Duchy Lasu” wspierane aktywnie przez dr. Jerzego Parusela, przyrodnika, byłego dyrektora Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska.

Mieszkańcy dla Katowic dołączyli do zainicjowanych działań. Wspólnie złożyliśmy petycję „Ratujmy cenny starodrzew w Lasach Murckowskich”, którą podpisało 3538 osób. Wycinkę udało się czasowo wstrzymać. Pomógł puszczyk uralski , bardzo duża sowa starych lasów, gatunek, który ponownie, po 100 latach pojawił się Murckowskim Lesie.
Nadleśnictwo zadeklarowało wstrzymanie wyrębu do zakończenia sezonu lęgowego puszczyka czyli do maja. Ale z wycięcia pomnikowych drzew nie zamierza rezygnować.

Co robimy w tej sprawie?